O akademii

Kim jesteśmy?

KS DAP Kielce to miejsce, gdzie najzdolniejsi zawodnicy Dziecięcej Akademii Piłkarskiej Kielce mogą podnosić swoje kwalifikacje piłkarskie. Grupy treningowe składają się z wyselekcjonowanych poprzez Testy Motoryczne zawodników, którzy posiadają największy potencjał rozwojowy. Treningi prowadzone są przez odpowiednio wykwalifikowanych trenerów, którzy realizują Program Szkolenia KS DAP Kielce opracowanym na bazie Programu Szkolenia Akademii Młodych Orłów. Naszą dewizą jest JAKOŚĆ we wszystkim, co robimy. Każdy trening jest opracowanych w najmniejszych szczegółach we wszystkich obszarach szkolenia piłkarskiego – techniczno-taktycznego, motorycznego czy mentalnego. Oprócz treningów piłkarskich nasi zawodnicy uczęszczają także na Treningi Motoryczne prowadzone przez znakomitego specjalistę. Dla bramkarzy również przygotowaliśmy specjalne jednostki treningowe podnoszące kwalifikacje zawodników występujących na tej pozycji. Oczywiście treningi to nie wszystko – wszystkie nasze zespoły występują w regionalnych ligach piłkarskich oraz ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach dziecięcej i młodzieżowej piłki nożnej.

System szkolenia

System Szkolenia KS DAP Kielce to program szkoleniowy opracowany przez trenerów akademii, mający na celu maksymalny rozwój piłkarski zawodników KS DAP. Został opracowany na podstawie Programu Szkolenia Akademii Młodych Orłów i jest całkowicie zgodny z Narodowym Modelem Gry. Każda kategoria treningowa – Skrzat, Żak, Orlik, Młodzik – posiada swój własny Program Szkolenia zgodny z wszystkimi potrzebami zawodników w danej kategorii wiekowej. System Szkolenia DAP Kielce określa, jakie treści treningowe realizowane są w danym miesiącu (mezockl) i tygodniu (mikrocykl). Na podstawie tych danych nasi koordynatorzy do spraw szkolenia przygotowują dla każdej grupy konspekty treningowe, które są zgodne i w pełni pokrywają się z najnowszymi trendami w szkoleniu. Zajęcia projektowane są w taki sposób, by zmaksymalizować intensywność i tak, by czas pracy był możliwie najdłuższy. Środki treningowe dobierane są, by maksymalnie skrócić czas przygotowania kolejnego ćwiczenia. W celu uniknięcia długiej kolejki oczekiwania na ćwiczenie stosujemy zagospodarowanie drogi powrotnej zawodnika, a zajęcia prowadzone są w mniejszych grupach, na oddzielnych polach gry. Dzięki takim rozwiązaniom udaje nam się praktycznie zlikwidować kolejki, co daje maksymalny czas pracy zawodnika.

Certyfikacja PZPN

Program Certyfikacji PZPN to projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie certyfikatu na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez szkółkę kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. Jednostki wyróżnione przez PZPN dołączą do elitarnego grona szkółek, będących dla dzieci najlepszym miejscem do rozwijania piłkarskich umiejętności. W gronie certyfikowanych akademii jest także KS DAP Kielce. PZPN przyznał nam Srebrną Gwiazdkę, z czego jesteśmy dumni. Gwiazdka ta oznacza, że jesteśmy znakomitym miejscem na rozwijanie talentu piłkarskiego dziecka. Spełniamy wszystkie wymogi formalno-prawne, nasze treningi prowadzone są przez odpowiednio wyszkolonych trenerów, korzystając z nowoczesnego i odpowiedniego sprzętu oraz zaaprobowanej bazy. Ponadto mocno pracujemy, by wkrótce móc aplikować na gwiazdkę złotą i dołączyć do elitarnego grona akademii piłkarskich z najwyższym odznaczeniem.

Rozgrywki ligowe

Treningi piłkarskie i specjalistyczne to nie wszystko. Wszystkie zespoły KS DAP Kielce biorą udział w rozgrywkach piłkarskich organizowanych przez Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej. Piłkarskie ligi oraz rozgrywany podczas przerwy zimowej Puchar Prezesa to niezwykle ważne dla nas rozgrywki. Jednym z naszych największych sukcesów jest Mistrzostwo Województwa Świętokrzyskiego, które wygrała reprezentacja rocznika 2009 prowadzona przez trenera Adriana Leszczyńskiego. Co roku nasze zespoły meldują się na podium rozgrywek. W sezonie 2018/2019 aż trzy nasze zespoły zajęły drugie miejsca podczas wojewódzkich finałów rozgrywek o Puchar Prezesa ŚZPN, których nasza Akademia była gospodarzem. Uczestnictwo w ligach i Pucharze Prezesa pozwala nam na podnoszenie umiejętności piłkarskich naszych zawodników oraz zbieranie doświadczeń. Ponadto stała rywalizacja z najlepszymi w regionie akademiami i klubami piłkarskimi umacnia naszą pozycję na rynku. Podczas wszystkich meczów nasze drużyny pokazują ofensywny futbol nacechowany dominacją w posiadaniu piłki i rozgrywania przemyślanych akcji we wszystkich subfazach fazy atakowania.

Turnieje piłkarskie

Rozgrywki ligowe są jedną z kilku form rywalizacji sportowej drużyn KS DAP Kielce. Inną znakomitą formą są piłkarskie turnieje. Ligowe zmagania ograniczają się głównie do województwa świętokrzyskiego, ale chcemy również pokazywać się poza regionem: na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Idealną okazją do tego są rozgrywane w całej Polsce turnieje piłkarskie. Chcemy grać z najlepszymi, by sami stać się najlepsi – to motto przyświeca nam podczas wyboru turniejów. Nasze zespoły praktycznie co tydzień wyjeżdżają na turnieje różnych kategorii wiekowych, tocząc boje z najlepszymi akademiami w kraju. Braliśmy udział m.in. w elitarnych rozgrywkach Ekstraligi Talentów, zrzeszających najlepsze akademie województwa śląskiego i małopolskiego. Naszym największym sukcesem jest natomiast Klubowe Mistrzostwo Polski, wygrane w 2017 w kategorii rocznika 2009. Mistrzostwo to zostało zdobyte na stadionie Legii Warszawa! Ponadto nasze zespoły rozgrywały spotkania z drużynami spoza granic Polski, m.in. z Czech, Słowacji czy Ukrainy.

Treningi motoryczne

Oprócz treningów piłkarskich, KS DAP Kielce prowadzi także treningi motoryczne. Treningi te prowadzone są przez znakomitego specjalistę w tej dziedzinie, trenera Mariusza Skutę, który współpracował z ekstraklasowymi piłkarzami m.in. Korony Kielce czy Pogoni Szczecin. Celem treningów motorycznych jest wypracowanie u naszych zawodników odpowiedniego wzorca ruchowego, który pozwoli na zwiększenie parametrów szybkościowych piłkarzy. Odpowiedni wzorzec ruchowy jest także kluczowy w kwestii prewencji urazów. Zwiększanie zdolności motorycznych naszych małych piłkarzy jest dla nas tak samo istotne, jak ogólnopiłkarskie umiejętności. Dzięki nim zawodnicy szybciej poruszają się po boisku, łatwiej przyswajają nowo nabyte umiejętności piłkarskie podczas treningu oraz są niezwykle przydatne w trakcie rozwoju młodego psychofizycznego młodego człowieka. Programem szkolenia motorycznego objęte są drużyny kategorii Żaka Starszego, Orlika oraz Młodzika. Zespoły występujące w kategorii Żak Młodszy oraz Skrzat realizują dodatkowe jednostki treningowe z wykorzystaniem innych dyscyplin sportowych.

Testy motoryczne

Testy Motoryczne to wielkie święto KS DAP Kielce. To szansa dla zawodników Dziecięcej Akademii Piłkarskiej oraz innych drużyn na dostanie się do grup Top Talent, które występują w obrębie KS DAP Kielce. Obowiązkowo do testów przystępują wszyscy aktualni zawodnicy KS DAP. Testy motoryczne zostały przygotowane przez naszego trenera przygotowania fizycznego, Mariusza Skutę. Składają się na nie:
Próba szybkości wykonywana na sprzęcie pomiarowym firmy Witty. Wszystkie wyniki rejestrowane są z dokładnością 1/1000s. Pomiary zostaną wykonane na odcinkach: 5,10,30 i 2+5m.

Badanie reakcji sił podłoża (badanie mocy kończyn dolnych – siła odbicia). Analizy siły reakcji podłoża dokonujemy za pomocą nowoczesnego systemu Ezejump. Jest to bardzo precyzyjny system pomiarowy, rekomendowany przez najlepsze kluby sportowe i ośrodki przygotowania motorycznego na świecie. Przy pomocy Ezejump i wnikliwej analizy wykonanego rodzaju skoku jesteśmy w stanie ocenić siłę kończyn dolnych.

Analiza składu ciała za pomocą urzadzenia – Tanita DC- 435.

Oprócz testów stricte motorycznych zawodnicy wykonują również zadania z zakresu techniki piłki nożnej. Najlepsi zawodnicy dostają szansę uczestniczenia w treningach KS DAP Kielce.

Treningi bramkarskie

Treningi bramkarskie. Specyfika gry bramkarza jest na tyle odmienna od specyfiki gry piłkarzy z pola, że zdecydowaliśmy się wprowadzić specjalnie dedykowane naszym młodym golkiperom jednostki treningowe. Podczas tych treningów nasi bramkarze uczą się i doskonalą swe umiejętności poprzez środki treningowe dobrane specjalnie pod tę pozycję. Treningi bramkarskie prowadzone są przez trenerów, którzy występowali w trakcie swej kariery zawodniczej na pozycji bramkarza i dobrze znają specyfikę gry na tej pozycji. Bramkarz to jedna z najważniejszych postaci w drużynie, dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie specjalnych treningów i specjalnego programu szkolenia, dzięki któremu ich umiejętności będą rosły w zakresie: poprawy refleksu i przyspieszania czasu reakcji, umiejętności chwytania i piąstkowania piłki, bronienia w sytuacji 1 na 1 oraz – w fazie atakowania – otwierania gry w odpowiedni sposób nogą, umiejętnego skracania pola gry i odpowiedniego komunikowania się z zawodnikami w formacji obrony i pomocy.