KS DAP Kielce ze Srebrną Gwiazdką Programu Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich!

KS DAP Kielce ze Srebrną Gwiazdką Programu Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich! Wszyscy śledzący naszą stronę i fanpage niedawno mogli zobaczyć taką informację. Ale co to tak naprawdę oznacza? Czym jest ów Program i w jaki sposób może przyczynić się do rozwoju naszej Akademii?

            Program Certyfikacji PZPN to projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie certyfikatu na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez szkółkę kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. Jednostki wyróżnione przez PZPN dołączą do elitarnego grona szkółek, będących dla dzieci najlepszym miejscem do rozwijania piłkarskich umiejętności.
            W tym gronie znajduje się również KS DAP Kielce. W województwie świętokrzyskim przyznano 23 certyfikaty, w tym 17 brązowych, 3 srebrne oraz 3 złote. Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, że przypadło nam posiadanie srebrnej gwiazdki.

Jakie zadania nakłada na nas ów certyfikat?

– odpowiednio wyszkoleni trenerzy – to wymagania licencyjne. Nasi trenerzy muszą posiadać uprawnienia na poziomie UEFA-B lub wyższe (trener główny grupy) oraz Grassroots-C (trener asystent). Dokładamy wszelkich starań, by nasi trenerzy stale podnosili swoje klasyfikacje (obecnie na kursach UEFA-A i UEFA-B prowadzonych przez Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej znajduje się kilku naszych trenerów),

– odpowiednia baza treningowa – każdy obiekt, na którym prowadzimy treningi został odwiedzony i zatwierdzony przez specjalistów jako odpowiedni do prowadzenia treningów grup danej kategorii wiekowej,

– posiadanie programu szkolenia – to bardzo ważny aspekt Certyfikacji. Każda szkółka – w tym oczywiście KS DAP Kielce – posiada program szkolenia, według którego rozpisane są mezocykle i mikrocykle treningowe dla każdej grupy (każda kategoria wiekowa posiada swój oddzielny program). Nasz program oparty jest na programie szkolenia AMO zgodnym z Narodowym Modelem Gry.

– prowadzenie treningów wg konspektu zajęć – treningi w naszej Akademii nie są przypadkowe. Wszyscy trenerzy muszą prowadzić zajęcia według konspektu zajęć treningowych przygotowanego przez naszych koordynatorów ds. szkolenia. Konspekt jest zgodny z aktualnym mikrocyklem tygodniowym i spełnia wszystkie jego wymogi (aspekty szkolenia techniczno-taktycznego, aspekty motoryczne czy mentalne),

– kontrola jakości – każda certyfikowana szkółka podlega kilkukrotnej kontroli przez pracowników PZPN. Oceniane są wszystkie aspekty formalno-prawne, program szkolenia, konspekt treningowy oraz sposób prowadzenia zajęć przez trenerów. Oprócz kontroli zewnętrznych w naszej Akademii powołaliśmy Koordynatorów wewnętrznych, którzy czuwają nad całością działalności szkoleniowej. Koordynatorem wizytującym został trener Andrzej Szcześniak. Jego zadaniem jest wizytacja treningów i bardzo drobiazgowe ocenianie wartości szkoleniowej zajęć. Ocenie podlegają takie szczegóły jak ustawienia trenera względem grupy czy zagospodarowanie drogi powrotnej w trakcie ćwiczenia z dłuższym czasem oczekiwania! Wszystko to ma na celu maksymalizację efektywnego czasu pracy zawodnika na treningu. Koordynatorami ds. szkolenia zostali natomiast trenerzy Paweł Łuszcz i Dawid Kukła. Ich zadaniem jest odpowiednie przygotowanie konspektów treningowych, mając na uwadze kategorię wiekową, miejsce treningu i aktualny mikrocykl treningowy. Wszystkie środki treningowe użyte w konspektach są zatem dopracowane w najmniejszych szczegółach.

Program Certyfikacji PZPN to dla nas szansa na dalszy rozwój i gwarancja jakości naszej Akademii.